Message-ID: <20240524100507.32106-6-Jonathan.Cameron@huawei.com> (raw)
In-Reply-To: <20240524100507.32106-1-Jonathan.Cameron@huawei.com>
Add a test with 6 nodes to exercise most interesting corner cases
of SRAT and HMAT generation including the new Generic Initiator
and Generic Port Affinity structures. More details of the
set up in the following patch adding the table data.
Signed-off-by: Jonathan Cameron <Jonathan.Cameron@huawei.com>
---
tests/qtest/bios-tables-test.c | 92 ++++++++++++++++++++++++++++++++++
1 file changed, 92 insertions(+)
diff --git a/tests/qtest/bios-tables-test.c b/tests/qtest/bios-tables-test.c
index d1ff4db7a2..1651d06b7b 100644
--- a/tests/qtest/bios-tables-test.c
+++ b/tests/qtest/bios-tables-test.c
@@ -1862,6 +1862,96 @@ static void test_acpi_q35_tcg_acpi_hmat_noinitiator(void)
free_test_data(&data);
}
+/* Test intended to hit corner cases of SRAT and HMAT */
+static void test_acpi_q35_tcg_acpi_hmat_generic_x(void)
+{
+ test_data data = {};
+ data.machine = MACHINE_Q35;
+ data.variant = ".acpihmat-generic-x";
+ test_acpi_one(" -machine hmat=on,cxl=on"
+ " -smp 3,sockets=3"
+ " -m 128M,maxmem=384M,slots=2"
+ " -device virtio-rng-pci,id=gidev"
+ " -device pxb-cxl,bus_nr=64,bus=pcie.0,id=cxl.1"
+ " -object memory-backend-ram,size=64M,id=ram0"
+ " -object memory-backend-ram,size=64M,id=ram1"
+ " -numa node,nodeid=0,cpus=0,memdev=ram0"
+ " -numa node,nodeid=1"
+ " -object acpi-generic-initiator,id=gi0,pci-dev=gidev,node=1"
+ " -numa node,nodeid=2"
+ " -object acpi-generic-port,id=gp0,pci-bus=cxl.1,node=2"
+ " -numa node,nodeid=3,cpus=1"
+ " -numa node,nodeid=4,memdev=ram1"
+ " -numa node,nodeid=5,cpus=2"
+ " -numa hmat-lb,initiator=0,target=0,hierarchy=memory,"
+ "data-type=access-latency,latency=10"
+ "data-type=access-bandwidth,bandwidth=800M"
+ " -numa hmat-lb,initiator=0,target=2,hierarchy=memory,"
+ "data-type=access-latency,latency=100"
+ "data-type=access-bandwidth,bandwidth=200M"
+ " -numa hmat-lb,initiator=0,target=4,hierarchy=memory,"
+ " -numa hmat-lb,initiator=0,target=5,hierarchy=memory,"
+ "data-type=access-latency,latency=200"
+ "data-type=access-bandwidth,bandwidth=400M"
+ " -numa hmat-lb,initiator=1,target=0,hierarchy=memory,"
+ "data-type=access-latency,latency=500"
+ "data-type=access-bandwidth,bandwidth=100M"
+ " -numa hmat-lb,initiator=1,target=2,hierarchy=memory,"
+ "data-type=access-latency,latency=50"
+ " -numa hmat-lb,initiator=1,target=4,hierarchy=memory,"
+ " -numa hmat-lb,initiator=1,target=5,hierarchy=memory,"
+ " -numa hmat-lb,initiator=3,target=0,hierarchy=memory,"
+ "data-type=access-latency,latency=20"
+ " -numa hmat-lb,initiator=3,target=2,hierarchy=memory,"
+ "data-type=access-latency,latency=80"
+ " -numa hmat-lb,initiator=3,target=4,hierarchy=memory,"
+ " -numa hmat-lb,initiator=3,target=5,hierarchy=memory,"
+ " -numa hmat-lb,initiator=5,target=0,hierarchy=memory,"
+ " -numa hmat-lb,initiator=5,target=2,hierarchy=memory,"
+ " -numa hmat-lb,initiator=5,target=4,hierarchy=memory,"
+ " -numa hmat-lb,initiator=5,target=5,hierarchy=memory,"
+ &data);
+ free_test_data(&data);
+}
#ifdef CONFIG_POSIX
static void test_acpi_erst(const char *machine)
{
@@ -2304,6 +2394,8 @@ int main(int argc, char *argv[])
qtest_add_func("acpi/q35/nohpet", test_acpi_q35_tcg_nohpet);
qtest_add_func("acpi/q35/acpihmat-noinitiator",
test_acpi_q35_tcg_acpi_hmat_noinitiator);
+ qtest_add_func("acpi/q35/acpihmat-genericx",
+ test_acpi_q35_tcg_acpi_hmat_generic_x);
/* i386 does not support memory hotplug */
if (strcmp(arch, "i386")) {